21 C
Tirana, AL
Sunday, May 19, 2019

Uncategorized

Nje poezi ne nder e respekt te Tirones

Moj Tirona ime dashur,a e di sa me mungon, vite te arta me dhurove, lumturi qe s'krahason. Une perdite ty te mendoj shume kujtime kam me ty zemren plot...

Mahmut Tut- Meniku, Tregtar, anëtar i “Bashkimit Demokratik Shqiptar

Mahmut Meniku -Tut-  Tregtar, anëtar i “Bashkimit Demokratik Shqiptar”. Lindi në Tiranë, më 1907. Kreu Shkollën Ushtarake në Durrës dhe mori gradën e nëntogerit. Formoi...

Eldorado Merkoçi – Fitues i 7 Kampionateve, KF Tirona

Lindi në Tiranë më 6-1-1978. Pas shkollës së mesme, mbaroi Akademinë e Kulturës Fizike e të Sporteve "Vojo Kushi“, me diplomën ”mësues i edukimitfizik”....

Familjet e para të “Llaci-facëve” të Tironës

Në fillimet e shekullit të XIX-të shquheshin në Tironë dy familje të dëgjuara vllahe (arëmëne) si karvanxhinj që i shërbenin tregut të Tironës, përfaqësuesit...
error: NUK LEJOHET KOPJIMI