14 C
Tirana, AL
Sunday, April 21, 2019

PUBLIKIMET E FUNDIT

Nga “La Scala” tek Artet, rikthehet në skenë violinistja kryeqytetase Suela...

Dita e enjte solli në skenën e Universitetit të Arteve koncertin e violinistes Suela Piciri dhe pianistit Klevis Gjergji. I mbajtur falë...

Ymer Bali, fotografi i Tiranës kujtohet në UET

Ymer Bali një nga fotografët e parë të Tiranës, e një nga personazhet që i ka dhënë aq shumë kujtesës përmes arkivit...

Në kujtim të legjendës së peshëngritjes “Mirjan Hakani” 1961-2015

Mirjan Hakani (18 prill 1961 - 5 dhjetor 2015), është një ikonë e peshëngritjes dhe e sportit shqiptar, si dhe ish-drejtues dhe administrator...

MESUESJA E NDERUAR – Drita Siliqi (Shundi)

Drita Siliqi (Shundi) lindi në Tiranë, më 2 mars të vitit 1933, në një familje patriote tiranase. Babai i saj ishte Athanas...

Myslym Alla, strategu i brezit “të Artë” të Tiranës. 100-vjetori i...

Një qind vite më parë erdhi në jetë trajneri që la gjurmë të pashlyeshme në futbollin shqiptar Myslym Alla,...

Një dhimbje shpirtërore – nga Prof. Dr. Ing. Haxhi Sauku

Prof. Dr. Ing. Haxhi Sauku lindi në Tiranë më 1928. Që në fëmijëri shfaqi një dëshirë të fortë për shkollim. Rrethanat familiare...

Historitë e Turit t’Vajes – Tregim nga Ylli Demneri

Kur kom le un, halla, qi e kishte burrin sekretar partie, deshta me ma vu emnin Përparim. «Sepse ka lindur në këto...

Shkelqimi meteorik i Myslym Alles

Rralle mund te gjendet edhe ne Shqiperi qe nje nga tranjeret me ne ze ne historine e saj, nj zotni I nderuar...

Na ishte dikur Tirona… – Nga Gen Frasheri

Tirona e bukur, e omel si mjaltiFrynte aq leht ajo era e DajtitToken e lagte i qet lumi i LanesEh sa qytete...

Njoftim: Mbi faqen Tirona dhe miqt e saj

Si rrjedhojë e disa debateve të ndryshme, që kanë ndodhur brenda komunitetit Tironas "Venaliu", mbi shoqatat që përfaqësojnë Tironën dhe Tironasit. Ju...

Shpija me qeglla, qeveria me rreglla… – Poezi nga Migena Ago

Kshu na msun venalit,Nji n'at koh kur kish far veni,N'at koh ku tironsit parelit,Se cojshin lekun per dhjom qeni...

Takimi i pare i Asamblese se shoqates “Tirona Intellectum”

Takimi i pare i Asamblese se shoqates “Tirona Intellectum” (TI) mblodhi perfaqesues te familjeve autoktone tironase: Toptani, Bogdani, Mulleti, Llagami, Zela,...

Dje u zhvillua mbledhja e radhes e kryesise se Shoqates “Tirana”

Mbledhjen e deklaroi te hapur kryetari i shoqates "Tirana", Arben Tafaj, i cili ne fjalen e tij beri nje ekspoze te veprimtarise...

USTAI – Nga Bukurosh Dylgjeri

-Usta, na merr nji kângë! - tha shkujdesur një nga të pranishmit që ishin ulur në kahve, aty te Bobollja. Ishte një...

Dikur Estrada e Tiranës, nga Irma Libohova, Bujar Kapexhiu e të...

Estrada e Tiranës, sikurse ato të rretheve, sot janë drejt zhdukjes. E themeluar 65-vjet më parë, nga kjo Estradë kanë ngelur vetëm...

Triumfi i Legalitetit – Nga Gazmend A. Bakiu

24 dhjetori i vitit 1924 është shënuar në histori si dita e Triumfit të Legalitetit. Deri në vitin 1939, ajo përkujtohej...
51NdjekësitNdjek
2,851NdjekësitNdjek
247NdjekësitNdjek
412AbonentëAbonohu

ME TE LEXUARA

Ktu kom lind shum vjet me par – Nga Gzim Mneri

Ktu kom lind shum vjet me par Ke selvia emrin ja thon Saher menja me bon pazar Gjo selvis nuk i kan lon Sa ka rrit selvia shkret gocat...

Konga KUR SHËTISIM BAÇE M’BAÇE – Teksti dhe muzika Muharrem GURRA

KUR SHËTISIM BAÇE M’BAÇE – Muharrem GURRA O kur shëtisim baçe m’baçe Of amon amon e O si pëllumbat faqe m’faqe Amon sa e bukur je O kur shëtisim fush...

NJE HEROINE DHE NJE HUMANITARE E HARRUAR Melpomeni DILO

Melpomeni Dilo rrjedh nga nje familje intelektuale patriotike. Ishte vajza e avokatit te njohur Dr. Av. Vasil Dilo i cili kishte mbaruar studimet e...

Melhem shpirti mu ka bo – Tut Beu

Melhem shpirti mu ka bo si su msush iher me knu t'fala zemnen s'm'dhe kurgjo bukur fort ma ke punu Mos ki gajle do t'm'kerkojsh sun t'harrohet dahshnia vjeter pa...

Tirana 2-1 Vllaznia – 24 Korrik 1925, Artikull nga Gazeta...

"2 ekipet Elitare Shqiptare" Artikull nga Gazeta "Dajti". Falenderime z. Shameti për materialin. Të dielën u ba në fushën e Shallvares nji match foot-ball-i midis Shoqnis...

Prof. Dok. Fehmi SHEHI

Fehmi Shehi lindi në Tironë më 1.4.1929. Është pjesëmarrës në Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare. Më 1953, diplomohet ”inxhinier mekanik”, me specialitetin ”motorë me djegie të brendshme” në...

PERSONALITETE

ART & KULTURE

TREGIME

FAMILJE

error: NUK LEJOHET KOPJIMI