18 C
Tirana, AL
Thursday, February 21, 2019

PUBLIKIMET E FUNDIT

Tirana e lashtë dhe përvjetorët e saj si kryeqytet

Nga Saimir Lolja Për dijeni, grupimi i gërmave “Tiran” ndeshet në këto raste: Tiran (ose Tigranes ose Diran) ishte mbret i Armenisë, vasal i Romës,...

Bujaria Tironse. Nga Marsida T. Najdeni

Hape shpirtin o tirons Xhymertlliku fillo m’fis Shif me zemën jo veç me sy Nimo kur o për t’nimu Jepi i dor kushrinit tat Funia le ta di perenia...

Carac… sa shumë të kërkova. Nga Marsida T. Najdeni

Me caracin në Tironën e zemrës sime më lidhin kujtime të numërta. Nisesha për të shku tek nona dhe kur arrija “çu bone mi...

Në sallën e Bashkisë së Tironës, më 31 Mars 1939, u...

Në sallën e Bashkisë së Tironës, më 31 Mars 1939, u organizua "Java e gruas shqiptare". Pas ceremonive të zakonshme, u improvizua "Vatra shqiptare",...

Petraq (Tit) Buneci në punime artzanale.

Petraq Buneci ka lindur me 15 maj 1937 ne nje familje te vjeter me tradita te jetuari prej 300 vjetesh ne Tirone. Prej 4...

Kartolinë e viteve 1920-1921, nga Hasan Bakiu & Djemt. Nji kartolinë...

Kartolinë e viteve 1920-1921, nga Hasan Bakiu & Djemt. Nji kartolinë mjaft e bukur dhe me vlera. Shohim qartë pazarin e vjetër dhe dyqanet...

Petrel mbi petrel – Nga Jovan Jano

Jovan Jano / Studiues dhe publicist – Shumë njerëz në fund javë apo dhe në ditë të zakonshme shkojnë në Petrelë në kalanë e...

“Foshnjorja Hysen Nikolica” – Tironë 1937

Në sheshin që sot ndodhet midis Teatrit të Kukullave dhe Ministrisë së Mbrojtjes në Tironë, në sheshin e shallvareve më 19 Gusht 1937, filloi...

Tiron ka xhamira, hane, hamame, ka çarshinë dhe sheshin e pazarit,...

“S’andejmi kaluam bjeshkët e Krrabës me një mijë vuajtje e mundime pas nëntë orëve erdhëm në Kasabanë Tiranë. Është vojvodillëk në territorin e sanxhakut...

Çeti Sales me Monin e Shabes tu gjezdis gamorin neper Tirone....

I her m'vaktit paten qen ul me i nohi Çeti me Monin. Hapen napen ene u bon hazer me honger i cap buke. Amon Mono...

Instituti Harry Fultz është një shkollë e arsimit të mesëm profesional...

Instituti Harry Fultz është një shkollë e arsimit të mesëm profesional në Tiranë, Shqipëri. Shkolla u themelua në 1921, kur Kryqi i Kuq i të...

Disa ngjarje në Tironën e viteve 30 II

Disa nga ngjarjet e viteve 30 në Tironë, përmbledhje nga postimet në grupin e faqes Tirona nga java e kalume. Në Tironë më 11 Janar...

Në Tironë më 21 Maj 1937, u hap ekspozita e Institutit...

Në Tironë më 21 Maj 1937, u hap ekspozita e Institutit Teknik. Në të ishin ekspozuar mobilje të punuara nga nxënësit në dru dhe...

Banka e Napolit, Tironë 1938

Përurohet krijimi i filialit të Banka e Napolit (Banca di Napoli) në Tironë. Kjo bankë e krijuar në vitin 1539 me qendër në Napoli,...

Më 14 Mars 1914, u hap spitali i parë në Tironë

Më 14 Mars 1914, u hap spitali i parë në Tironë. Në fillim ai kishte një kapacitet prej 20 shtretërish dhe ndodhej ngjitur me...

Hapja në Tironë e filialit të Bankës Kombëtare të Punës (Banca...

Një zhvillim tjetër shumë i rëndësishëm në vitet 39-40 ishte hapja në Tironë e filialit të Bankës Kombëtare të Punës (Banca Nazionale del Lavoro),...
51NdjekësitNdjek
2,851NdjekësitNdjek
247NdjekësitNdjek
291AbonentëAbonohu

ME TE LEXUARA

Ura e Tabakëve – Historik

Ura e Tabakëve është një monument kulture i ndërtuar në Tiranë në shekullin e XVII – XVIII-të. Ura ka një lartësi rreth 7 metër...

Dr. Jusuf Dashi, mjeku i paharruar i qytetit të Tiranës –...

Ndër mjekët e shquar të qytetit të Tiranës një vend nderi i takon në mënyrë të padiskutueshme edhe doktor Jusuf Dashit. Kishte lindur në Tiranë...

Intervistë me Këngëtarin e Muzikës Popullore Bujar Çiçi “Mjeshtër i Madh”

Mirmroma Bujar Mirmroma Tirona: Para disa muajsh u dekoruat nga Presidenti i Republikës me titullin "Mjeshtër i Madh". Si ndiheni pas titullit te akorduar nga Presidenti...

Nikolla Nishku – personalitet i Tironës së fundshekullit XIX fillimshekullit XX....

Biri i Jovanit lindi në Tiranë rreth viteve 1860 dhe ndërroi jetë nga fundi i luftës së parë botërore në vitet 1917-1918 gjatë epidemisë...

Arben Tafaj: E vjetra Tiranë moderne – Interviste me kryetarin e...

Tirana e përcjellë në memorjen e paraardhësve të mi është qyteti tradicional i vlerave të gjithanëshme, por sidomos i atyre shpirtërore dhe shoqërore si...

Ludovik “BIK” JAKOVA – Mjeshter i sportit, KF Tirona

Ludovik Jakova (Biku) ka lindur më 1918. Ndonëse i ardhur në moshë shumë të vogël, ai e ka quajtur veten gjithmonë tironas. Sporti për...

PERSONALITETE

ART & KULTURE

TREGIME

FAMILJE

error: NUK LEJOHET KOPJIMI