Isuf Skenderi
Isuf Skenderi

Zanoti i pipapunuesve eshte i hershem ne Tirone, edhe jane te shumta familjet qe jane terheq prej tij. Mund te permendimin familjet Çali, Zajmi, Belalla, Skenderi.

Keto familje e kane trashegu brez mbas brezi kete zanot artizanal dhe dikur kane pas furzinu dhe shume tregje te tjera te Shqipnise. Tregtimi i tyne jasht Tirone ishte dicka normale duke pa se mjeshtria e ktyne tironasve vleresohej dhe nga te tjeret jasht qytetit tone.

Ne foto shofim pinjollin e familjes Skenderi, qe e ka trashegu ket zanot prej stergjyshit dhe qe ja ka msu dhe te birit. Ai punon ne oborr si ne kohet e vjetra sepse nuk ka nji dyqan. Dyqanin qe ju prish tek Pazari i Vjeter kerkush nuk ja kthen dot mo, por ai lutet qe nji dite gjithe zanotalit te krijojne nje treg te vogel si dikur ku secili te punoi me qef.

Ti kthehet Tirones nje treg artizanal, kjo eshte endrra e Isuf Skenderit.

Burimi Tirona Intellectum

NGATirona
BurimiTirona
SHPËRNDAJE
Avatar
Mirsevini në faqen e komunitetit Tironas https://www.tirona.website/ Faqja Tirona ka si mision te bashkoje te gjithe qytetaret Tironas ne mbrojtje te vlerave historike, kulturore dhe patriotike te qytetit tone. Bashke jemi me te forte.