Olsa Toqi
Olsa Toqi

Kompozotorja Olsa Toqi e cila trifuoi në festivalin e Rtsh me këngën “Perralle” të Eneda Tarifës, po merr pjesë në një nga evenimentet më të rëndësishme te zhanrit operistik  siç është “Internacional Opera Giaccomo Puccini” qe mbahet në Lucca, Toskana Itali!

Kompozitorja Toqi ia doli edhe këtë herë të përzgjidhet një  nder shume kompozitor  më të mira pjesëmarrëse duke u renditur në 10 të përzgjedhurat në këtë kompeticion operistik.

Kompozitorja e re ka kompozuar operan Meladrama duke besuar se kjo vepër do të luhet në skena të ndryshme të botës. Në këtë kompeticon Toqi është nën kujdesin e kompozitorit Girolamo D’eraco, Drejtor i Clauster Italia.

Burimi: OraNews.TV

NGATirona
BurimiTirona
SHPËRNDAJE
Avatar
Mirsevini në faqen e komunitetit Tironas https://www.tirona.website/ Faqja Tirona ka si mision te bashkoje te gjithe qytetaret Tironas ne mbrojtje te vlerave historike, kulturore dhe patriotike te qytetit tone. Bashke jemi me te forte.