Hajrie Derhemi
Hajrie Derhemi

Konget folklorike po e humbin bukurine me versionet e reja remix house!! Sic e shohim konget e vjetra po e humbin bukurine duke i rikthyer ne version remix disa pseudo kengetare,kjo per faktin se askujt nuk i intereson e drejta e autorit.

Nje mish mash ku vlerat e klarinetes,violines,dajres humbasin komplet duke u mundur nga nje zhurme vesh shurdhuese! Kenget e tabanit Popullor po transformohen ne menyren me te keqe te mundshme,kjo vjen si pasoje e mosrespektimit te vlerave tona kulturore folklorike. Lule t’bukra ka Tirona,C’u deshrush me tpa ty,Doli goca n’penxhere,Tuj shetit ke tulla pusit e plot xhevahire te folklorit te muzikes Shqipetare po transformohen e po behen aspak te kendshme.

Muzika e paster bazen e ka Klarinet,Violin,Dajre ,te cilat ne harmoni me njera tjetren e bejn gjakun te vloje ne vena! Kenget e popullit dalin nga shpirti,burojn pa kuptuar duke i kujtuar brezave te rinj se keto tekste kuptimplota jane te para shume viteve,por qe tingellojne mjaft aktuale,i qendrojne cdo periudhe e brezi.

Ndryshe nga tekstet e tanishme ,qe jo te gjitha mbartin nje kuptim,e te rralla jane qe i kane rezistuar viteve ,si keto perlat e shkruara ,ca ne kopshtet me tranafila te Elbasanit,e ca buze bregut te detit ne plazhin e bukur te Golemit.

NGATirona
BurimiTirona
SHPËRNDAJE
Avatar
Mirsevini në faqen e komunitetit Tironas https://www.tirona.website/ Faqja Tirona ka si mision te bashkoje te gjithe qytetaret Tironas ne mbrojtje te vlerave historike, kulturore dhe patriotike te qytetit tone. Bashke jemi me te forte.