Gani Luzi
Gani Luzi

Nese do pyesesh per fisin Luzi ne Tirone  do te japin shume shpjegime te cilat here pas here bien ndesh me njera tjetren duke pasur parasysh se vete ky  fisi shtrihet ne shume rrethinat te cilet nuk kane lidhje me njeri tjetrin .

Fisi Luzi I ka rrenjet ne Yrshek te Tiranes I cili ndodhet ne Komunen Kashar dhe daton ne ate vend qe nga viti 1600 ( bazuar nga varreza te larta guri te shkruajtura osmanisht te cilat shprehin kete mbiemer ) .

Nje nga vecorite e ketij fisi ka qene se ka mbetur AUTOKTON sot e kesaj dite duke u shtrire ne dy fshatra Yrshek dhe Katund I RI, sot anetare te ketij fisi numerohen te jene rreth 300 te cilet banojn sot e kesaj dite prej 4 shekujsh .

Por sic do lloj fisi tjeter edhe ky ka pasur “dydndjet “ e veta rreth Tirones dhe Mergimit .

Sot anetare te kesaj familje mund ti gjesh me shumice ne rrugen e Kavajes , Durresit dhe 21-shit te cilet pak prej tyre kane ruajtur lidhje me rrenjet e veta me familjen qe rrjedh nga Yrsheku I Tiranes .

Nje nga Pinjollet me te shquar te fisit LUZI ishte dhe Ganiu I cili sherbeu si zyrtar I larte gjate periudhes se komunizmit por qe asnjehere su dallua si njeri I tille .

Sot e kesaj dite per Ganiun mund te gjesh kenge dhe dokumentar te kushtuar per te sepse ishte nje njeri fisnik I cili ndihmoi te gjithe Tironsit me sa mundsi kishte deri ne frymen e fundit . Mbetet per tu permendur dhe biri I tij Pellumbi I cili eshte mesues frengjishtje ai vazhdon dhe viziton here pas here familjen e vjeter ne Yrshek te Tirones .

E pruni për faqen Tirona: Adi LUZI

NGATirona
BurimiTirona
SHPËRNDAJE
Avatar
Mirsevini në faqen e komunitetit Tironas https://www.tirona.website/ Faqja Tirona ka si mision te bashkoje te gjithe qytetaret Tironas ne mbrojtje te vlerave historike, kulturore dhe patriotike te qytetit tone. Bashke jemi me te forte.