(prologu)
Zgjohem heret ne mengjes,
s’me ngopen syt duke t’pa.
Kumlla t’kuqe trotuari n’mes
si rruga Kavajes tjeter s’ka.

Imi le e rrit
n’rrug t’Kavajes
cuna per s’mari
si dalim fjales.

Rrugic m’rrugic
me top m’kom
sa zbardhte dita
deri von.

Nga “Shyq Berxolli”
te “Islom Alla”
cuna Tirone
me cilsi t’rralla.

Nga “Vllaznit Huta”
te “Him Kolli”
cuna t’lind
per fush futbolli.

(refreni)
Ndaj ne fusha
me duon e nones
per fitoret
e Tirones,

me besa-bese
kimi zbrit
faqen ekipit
ia kina ndrit,

se mbi supe
na ka rendu
fanellja shenjt
bardheblu,

nonqin ei zeta
n’gjoks fiksohet
si Tirona
skuader s’bohet.

Nga Bedri Alimehmeti “Mjeshter i Madh”

NGATirona
BurimiTirona
SHPËRNDAJE
Avatar
Mirsevini në faqen e komunitetit Tironas https://www.tirona.website/ Faqja Tirona ka si mision te bashkoje te gjithe qytetaret Tironas ne mbrojtje te vlerave historike, kulturore dhe patriotike te qytetit tone. Bashke jemi me te forte.