10 C
Tirana, AL
Saturday, March 23, 2019

Opinion

Broduej, rruga ku ëndërrohej hapja me Perëndimin – Nga UVIL ZAJMI

Rruga e Dibrës, në vitet më të frekuentuara të saj, kur thirrej me emrin “Broduej” Nisi ndoshta si lojë, si shtyrje kohe dhe pa kuptuar,...

Kam 102 vjet ne Tirane! 4 breza! Brezat u linden e...

Kam 102 vjet ne Tirane! 4 breza! Brezat u linden e rriten me venali! Nuk vodhen por punun. Tokat ja blene venalive dhe me...

PO I KËRKOJ FALJE TIRANËS EDHE NË EMRIN TUAJ! – Nga...

PO I KËRKOJ FALJE TIRANËS EDHE NË EMRIN TUAJ! Nga Bledi Mane-Public Enemy 1./ Në mesprillin e vitit të largët 1983, një grup i vogël fëmijësh përmetarë...

S.K. Tirana – S.K.Cernogorec 7:0 – 7 Gusht 1937

“Cetinjë, 7 gusht – Sot në stadiumin e Cetinjës u luajt ndeshja miqësore ndërmjet S.K. “Tiranës” dhe S.K. “Cernogorecit” nga Cetinja. Ndeshja u ndoq...

Komunistët e bënë parlamentin Teatër Kukullash. Komunizmi iku, mbetën aktorët.

Nga Lavdrim Lita Një ndër godinat më të rëndësishme të historisë së Shtetit Shqiptar ishte Parlamenti, ku deputetët debatonin me një kulturë të jashtëzakonshme teknike...

Mëndafshi – Mjeshtri e bukur bujqësore për vajza – nga Hasan...

Mëndafshi – Mjeshtri e bukur bujqësore për vajza – nga Hasan Farka Gazeta JAVA – Vitet 30 – Tiranë. Me të vërtetë unë po ju them...

Ku është topi i vjetër dhe “i fismë” i kalasë së...

Nga Frederik Stamati Nuk do të pyesja se “Ku është topi i vjetër dhe “i fismë” i kalasë së Petrelës” , po të mos kisha...

Si e shkatërruan Asllan Rusin pse dashuroi vajzën e Enver Hoxhës

Bisedoi Ferdinand Dervishi “SI E SHKATËRRUAN VOLEJBOLLISTIN ASLLAN RUSIN PSE DASHUROI VAJZËN E ENVERIT” – pohon Mjeshtri Vangjel Koja ish-trajneri i ekipit “DINAMO” – Asllan Rusi,...

Me ikjen tënde mirësia është rralluar ! – Nga Përparim Kabo

Sot ai do të mbushte 60 vjeç…Data erdhi, por nuk e di dhe nuk mund ta pranoj këtë heshtje. Ai doli në fushë shumë...

Portat që nuk mbylleshin me çelës – Opinion & Kujtime

Në shkrimin e disa ditve më parë nga faqja Tirona, mbi portat (dyrët) e Tironës, ku rradhiteshin shumë prej tyre në nji album sjell...
error: NUK LEJOHET KOPJIMI