10 C
Tirana, AL
Saturday, March 23, 2019

Kujtime

Mëndafshi – Mjeshtri e bukur bujqësore për vajza – nga Hasan...

Mëndafshi – Mjeshtri e bukur bujqësore për vajza – nga Hasan Farka Gazeta JAVA – Vitet 30 – Tiranë. Me të vërtetë unë po ju them...

Ku është topi i vjetër dhe “i fismë” i kalasë së...

Nga Frederik Stamati Nuk do të pyesja se “Ku është topi i vjetër dhe “i fismë” i kalasë së Petrelës” , po të mos kisha...

Portat që nuk mbylleshin me çelës – Opinion & Kujtime

Në shkrimin e disa ditve më parë nga faqja Tirona, mbi portat (dyrët) e Tironës, ku rradhiteshin shumë prej tyre në nji album sjell...

“T’kom mor me dashni!” – Nga Marsida T. Najdeni

“T’kom mor me dashni!” nga Marsida T. Najdeni Feb 20, 2019 Gjyshi im ia thoshte plot krenari gjyshes këtë shprehje. “T’kom mor me dashni!” Për brezin e...

Carac… sa shumë të kërkova. Nga Marsida T. Najdeni

Me caracin në Tironën e zemrës sime më lidhin kujtime të numërta. Nisesha për të shku tek nona dhe kur arrija “çu bone mi...

Petraq (Tit) Buneci në punime artzanale.

Petraq Buneci ka lindur me 15 maj 1937 ne nje familje te vjeter me tradita te jetuari prej 300 vjetesh ne Tirone. Prej 4...

Kartolinë e viteve 1920-1921, nga Hasan Bakiu & Djemt. Nji kartolinë...

Kartolinë e viteve 1920-1921, nga Hasan Bakiu & Djemt. Nji kartolinë mjaft e bukur dhe me vlera. Shohim qartë pazarin e vjetër dhe dyqanet...

Flamurtari – Tirona 0-1, 11 prill 1982 – Kujtimet e Kastriot...

“Preva portat nga inati i humbjes me Tiranën, një shok më spiunoi” Kastriot Çobo, tifoz i Flamurtarit: “Po pësonim shumë disfata kundër bardhebluve dhe në...

“Kryqëzimi tek Selvia” – Në kujtimet e miqve të faqes Tirona

Tabloja e mjeshtrit Tironas Adnand Dedej, ka ngjallur mjaft nostalgji te miqt e faqes Tirona, të cilët ruajnë në memorien e tyre mjaft kujtime...

Fjalë të vjetra Tironase – Nga Marsida T. Najdeni

Fjalë të vjetra tironase. (I) Marsida T. Najdeni 13 shtator 2018 Ka raste që nuk flas shqip me ditë, por unë prap ngulmoj shumë dhe përpiqem ta...
error: NUK LEJOHET KOPJIMI