10 C
Tirana, AL
Saturday, March 23, 2019

Intervista

Osman Zekthi akrobati qe la cirkun per dashurine

Dashuria mund të shfaqet në forma të ndryshme. Disa njerëz sakrifikojnë për të edhe pasionet më të mëdha të jetës së tyre. Duket se...

Tironsja Blerta Zhegu, një tjetër divë për Shqipërinë!

Nga Anila Dedaj Suksesi i ri shqiptar në skenat ndërkombëtare është një soprano. Blerta Zhegu rrëfen për “Shekullin” rrugëtimin e saj artistik, dëshirën për të...

Blerina Arbana: Jeta ime me baletin!

Nga Valeria Dedaj Ende edhe sot i kujton lojërat, që ka bërë gjatë fëmijërisë në shtëpinë private, te “Rruga e Kavajës”. Ka qenë një fëmijë...

Shaban Hysa, skenografi që ka realizuar mbi 250 skenografi dhe mbi...

Flet Florian Hysa: Shaban Hysa, kostumografi dhe skenografi absolut i të gjitha operave shqiptare Një skenografi e La Bohème që është realizuar në vitin 1971,...

Xon Peti, 93-vjeçari që nuk e braktisi kurrë besimin: si falesha...

Nga Bardha Nergjoni Sot është 93 vjeç dhe lëviz lirisht në Tiranë e jashtë saj me çallmën që nuk e ka hequr asnjëherë nga koka,...

Sa kinema ka pasur kryeqyteti dhe kur daton e para? –...

Deri në ’44-n Tirana ka pasur më shumë kinema se gjatë regjimit komunist. Duke filluar që nga kinemaja e parë moderne e ngritur në...

Inxhinier Sakiqi: Pse e quaj Lanen simbol te kryeqytetit.

Interviste e vitit 2004. Inxhinieri i vjeter eshte nje nga kryeqytetasit, qe eshte rritur prane saj. Shume nga kujtimet e femijerise, i ka te lidhur...

Tirana e vjetër, ndërtimet shekullore që rezistojnë ende

Shankland, arkitekti anglez, ka thënë se një qytet pa banesa të vjetra është si një njeri pa kujtesë. E imagjinoni? Një ndërtesë e vjetër që...

Një rrëfim i veçantë i Kristo Frashërit për Tironën

Intervistë e para 3 viteve për Tirana Observer Historiani i njohur prof. dr. Kristo Frashëri (që u nda para pak ditësh nga jeta), para katër...

Tirana e vjetër, vilat që s'(kanë) rënë

Dorjana Bezat – 85-vjeçar Hamid Çupi, qëndron në ballkonin e shtëpisë së tij dhe sodit qytetin ku është lindur dhe është rritur që transformohet dita-ditës...
error: NUK LEJOHET KOPJIMI