5 C
Tirana, AL
Saturday, March 23, 2019

Politike

Hafiz Dalliu & Gazeta Dajti – Nga Roald A. Hysa

"...Përderisa në vendin tonë do të dominojnë e do të administrojnë njerëz që nuk kanë menduar në të mirë të Atdheut, unë do të...

2 Shtator 1858, me kërkesë të Said Toptanit, u çel në...

Said Sermedin Toptani, pa dyshim se ishte njëri prej personaliteteve të shquara të rilindjes, i cili me veprimtarinë dhe aktivitetin e tij nuk e...

Hafiz Ibrahim Dalliu – Teolog dhe shkrimtar (Tiranë 1878– shkurt 1952)

Lindur në një familje të vjetër tiranase. U diplomua në degën teologji filozofi në Stamboll. Atje mori pjesë në lëvizjen për çështjen kombëtare, rrëfyer...

ESAT PASHË TOPTANI SHPËTOI PRIFTËRINJTË NGA VDEKJA. (Lufta e për...

“Ne priftërinjtë i jemi përjetësisht mirënjohës‚ çka e shprehim me përulje edhe në këtë shkrim”. P. Domenico Facin O.F.M Në rrethimin e Shkodrës‚ tetor 1912...

Musa Picari, nacionalisti që ndaloi gjakderdhjen

Po të shikosh me vëmendje jetën dhe veprën e Musa Picarit, aty heton jo me vështirësi, jetën e një njeriu, brumosur me idealet nacionaliste,...

Haxhi Ali Derhemi – 1850-1938 – Nga Ali Musa Basha

Mendjen, zemrën dhe pasurinë ia fali Islamit Teologët atdhetarë të shquar nuk i kanë munguar vendit tonë, sidomos në situatat e vështira që ka kaluar...

Figura e panjohur e intelektualit dhe atdhetarit Sulejman Lleshi – Nga...

Studioi ne Itali, u burgos nga fashistet, mori dy doktoratura, ishte nje nder themeluesit e Ballit Kombetar. Arsimtari qe idene atdhetare e shihte pa...

Ish-kryetari i parë i bashkisë së Tironës i pas viteve ’90,...

Sali Kelmendi ishte një nga themeluesit e Partisë Demokratike Shqiptare në vitin 1990 dhe i pari kryebashkiak i zgjedhur në mënyrë demokratike në Tironë...

Dashuria ndër tironas e dibranë, një histori me vlera kombtare

Dashuria ndër tironas e dibranë, një histori me vlera kombtare. Kështu duhet ta duam njeri tjetrin ne shqiptarët si ky shembull konkret që na...

Tre vlleznit Mulleti – Qazim, Hysni dhe Haki Mulleti

Qazim Mulleti Leu në lagjen "Sulejman Pasha" në Tiranë, ishte fëmija i parë i Reshit bej Mulletit dhe Naile Këlliçit. Mësimet e para i nisi në...
error: NUK LEJOHET KOPJIMI