19 C
Tirana, AL
Monday, May 20, 2019

Histori

Projekti i kafes së famshme “Kursal” në Tiranë

Aty ku rrugët e Kavajës dhe Durrësit krijonin një projeksion takimi, në hapësirën e brendshme të tyre, ka qenë një prej...

Historia e godinës së “Assicurazioni Generali” që u ndërtua si “qendër...

Godina në krah të Ministrisë së Transporteve që deri pak kohë më parë përdorej nga Ministria e Zhvillimit Urban i është nënshtruar rikonstruksionit...

Muaji Mars, në kujtesën tonë – Tirona në histori dhe data

Ngjarje: Në Mars 1922, Rose Wilder Lane mbërrinte në Tironë, dhe në shënimet e saj ajo shkroi: “Nuk ka asgjë më të paqtë në këtë...

8 gusht 1939, u përurua godina e teatrit, “elegante dhe e...

Nga Kastriot Dervishi Në ditën kur po mendohet të nënshkruhet vdekja e godinës së Teatrit Kombëtar, po shkruaj diçka për ditën e përurimit të kësaj...

Broduej, rruga ku ëndërrohej hapja me Perëndimin – Nga UVIL ZAJMI

Rruga e Dibrës, në vitet më të frekuentuara të saj, kur thirrej me emrin “Broduej” Nisi ndoshta si lojë, si shtyrje kohe dhe pa kuptuar,...

S.K. Tirana – S.K.Cernogorec 7:0 – 7 Gusht 1937

“Cetinjë, 7 gusht – Sot në stadiumin e Cetinjës u luajt ndeshja miqësore ndërmjet S.K. “Tiranës” dhe S.K. “Cernogorecit” nga Cetinja. Ndeshja u ndoq...

Kalaja e Dorzit – Nga Altin Gjokmeli

Kalaja e Dorzit ndodhet rreth 20 km në jug perëndim të Tiranës dhe rreth 5 km në lindje të Pezës. Ajo është më e...

Ju flet Tirana!! Kush e dëgjonte Radio Tiranën më 1939?

Ju flet Tirana!! Kush e dëgjonte Radio Tiranën më 1939? Sigurisht, të gjithë ata që kishin një aparat radioje dhe banonin pranë stacioneve të transmetimit....

Marka e duhanit “Vora” & “Tirana” nga Musa Picari dhe Vllazën

Marka “Vora”, kutia e pahapur prej 75 vitesh Kuti cigaresh “Vora” të kohës së Mbretërisë Shqiptare. Ankand i 13 shkurtit 2011. U sollën 6 oferta....

Teqja e Sheh Dyrrit – Historik

Pranë qendrës së Tiranës gjendet një vend i mirë me shumë histori. Të gjithë e njohin me emrin “Teqeja e Sheh Dyrrit”, ndërsa për...
error: NUK LEJOHET KOPJIMI