19 C
Tirana, AL
Monday, May 20, 2019

Libra

Veshja e burrave në Tironë – Nga Gazmend BAKIU

Veshja e burrave në Tironë nuk ndryshon nga pjesa tjetër e Shqipnisë së Mesme. Ajo përbëhet nga brekushet (shallvaret), të mbathurat e gjata poshtë...

“ESNOFET” – nga studjuesi Gazmend BAKIU

Tironsit e perdorin shume ket fjale per shembull kur i referohen nji njeriu dhe thone osht "burre esnof". Ne vazhdim ne do mundohemi te...

ZONJA TIRANA – ROMAN I SHKRUAR NGA ANXHELA PEZA

Psikologia dhe autorja Anxhela Peza vjen ne këtë fundviti me një risi. Sjell të vjetrën në kohët tona moderne. Një libër ndryshe nga të...

Hallë Caja – Tregim nga Mustafa GREBLLESHI

Banonte në Vilëz, nji katund i bukur në lindje të Tironës. Kur ishte e re, zbriste në qytet për çdo të Ejte; mirëpo tashti që dëbora...

Respektim dhe largim nga tradita në vallet dhe këngët popullore –...

Ndryshe nga më parë, në ditët e sotme kënga dhe vallja tironase që haset në dasëm nuk mund të thuhet se është e gjitha...

GRAT E KATUNIT NE DAPALAVORA – Tregim nga Mustafa GREBLLESHI

Qyqja, qyqjaja! hej Zot na ruj ment e kres. Për shpirt Pigamerit, s’osht kallaj me shkru rrtiklla. Kush ka vak me njef qimet e...

“KINEMA TOMORRI” Ndertimi dhe kapaciteti i saj – Nga Gazmend BAKIU

Kinema “Tomorri” u ndertua brenda 6 muajsh nga ushtria italiane. Kapaciteti i saj ishte 750 spektatore, (600 platea dhe 150 lozha) . Inaugurimi u bo...

ME KUJTOHET – nga YLLI DEMNERI

Më kujtohet se çarçafët laheshin të dielave, që në atë kohë ishte e vetmja ditë pushimi. Nëna i lante ato në oborr. Lavatriçja ende nuk...
error: NUK LEJOHET KOPJIMI