5 C
Tirana, AL
Saturday, March 23, 2019

Kulture

“Tirana Mahnia” nga Gazetarja Rezarta Delisula

Delisula na fton të shohim kryeqytetin me sytë e saj për të shfletuar “Tirana-Mahnia” që rreket të shpjegojë pyetje se si ka qenë...

Ku është topi i vjetër dhe “i fismë” i kalasë së...

Nga Frederik Stamati Nuk do të pyesja se “Ku është topi i vjetër dhe “i fismë” i kalasë së Petrelës” , po të mos kisha...

Restaurohet varri monumental Persqop

Persqop është monumenti më i ri i vizitueshëm. “Zgjerojmë hartën e Tiranës me monumente të reja të vizitueshme duke afruar turistë, studiues dhe brezin e...

Blerta Zhegu, një soprano që po triumfon në skenë

Ditë pas dite zëra të mrekullueshëm po ngrihen në skenën profesionale të muzikës shqiptare. Ato po i shtohen si tufë shumëngjyrëshe të një imazhi...

Koreografi Skënder Selimi (1933-2015) “Mjeshtër i Madh i Punës”

Skënder Selimi lindi në Tiranë më 18 Shkurt 1933. Skënder Selimi, është autor i duetit të parë klasik shqiptar “Anusha”, koreograf i kërcimit të parë...

Faruk Basha, njeriu që i dha aq shumë kinematografisë shqiptare

Faruk Basha. Ka lindur në Tiranë në vitin 1940 ndërsa rrjedhë nga një familje e vjetër pejane që u vendos në Tiranë në vitet...

Bujar Cici – Himni “Nji Tirone Nuk Bohen Dy” –...

Mu ne bash te venit o Permidis ty te kan von Na jan rrit me temeno Cunat e Tirones o Vec nji kafe me ta bo Gocat e Tirones...

Aktori Estradës së Tiranës Vegim Xhani (1940-2017)

Vegim Xhani (1940-2017). Aktor. Lindi në tiranë, më 26 qershor 1940. U bë një nga aktorët e mirënjohur të humorit qysh me aktivizimin e tij...

Aktori i Estradës së Tiranës, Xhemal Myftiu (1936-2012)

Aktori i humorit Xhemal Myftiu lindi ne Tirane, me 28 janar 1936. U aktivizua heret ne Levizjen Teatrore Amatore te qytetit te lindjes ,posacerisht ne...

Tirona dhe tre poezi nga Sara Fuga

1)“SHTATSELVIS” Fol iher mri shtatselvi, Pse m’rrin kaq vronu Prej dashnis qe kom per ty, lala osh djeg e pervelu Tuj shetit ke tull e pusit, Un kputa nji tronofile Thuj...
error: NUK LEJOHET KOPJIMI