19 C
Tirana, AL
Monday, May 20, 2019

Art

Kapexhiu, Nderi i Kombit, vlerësimi nga Presidenti për 75-vjetorin e lindjes

Pothuajse të gjithë e njohin karakterin dhe linjën e karikaturës së Bujar Kapexhiut. Me një humor të bukur ai zbulon karakteret e personazheve. Që...

Sadik Kaceli një nga figurat kryesore të artit shqiptar – Nga...

Sadik Kaceli (Tiranë 14.03.1914 - 24.12.2000) Piktor Piktori Sadik Kaceli është pjesë e grupit të piktorëve të rëndësishëm shqiptarë të shekullit XX-të. Ai vlerësohet si...

Hafsa Zyberi, zëri që kënaq shpirtin e zemrën

video
Një prej këngëtareve që kënaqë zemrën e shpirtin, Hafsa Zyberi për vite ka sjellë këngë dhe emocione që nuk arrin ti fshijë askush. “S’paske pasë...

Reshat Arbana, aktori dhe njeriu i dashur për të gjithë

Reshat Arbana
Nga Shpendi Topollaj/ Është bërë zakon të thuhet se, ai brez, ata njerëz, ata artistë nuk vinë më. Kjo shprehje përdoret rëndom edhe kur bëhet...

Shaban Hysa, skenografi që ka realizuar mbi 250 skenografi dhe mbi...

SHABAN HYSA
Flet Florian Hysa: Shaban Hysa, kostumografi dhe skenografi absolut i të gjitha operave shqiptare Një skenografi e La Bohème që është realizuar në vitin 1971,...

Gëzim Kaceli “Artist i Merituar” – Disa foto nga rolet e...

Një ndër themeluesit e Ansamblit Shtetëror të Këngëve dhe Valleve Popullore, mjeshtrin e valleve Gëzim Kaceli. Ai do të mbahet mend si një nga...

“Mori goc me noze shum” – Teksti & Muzika, nga Muharrem...

Mori goc me noze shum
MORI GOC ME NOZE SHUM Mori goc me halle shume Kush të dan mi gace më fort se une Ref. Lake moj pupulake lalës e Je goc e tiranës...

Mustafa Greblleshi. “Kujtimet e një Tirane në luftë, ku luftë nuk...

Fatmira NIKOLLI Një poster i madh, ku shquhet kopertina elegante e konceptuar prej Simone Massonit, ilustratorit aktual të ‘The NewYorker’ mezi fsheh shënimin e ekspozitës...

Hafsa Zyberi – Në Bash Të Qejfit E T’muhabetit (Tekst &...

Hafsa Zyberi
O në bash t'qefit e t'muhabetit Se ç’u bosh o marak o në Ty O cilën deshe njate të pruna Më shikjo goc njiher me sy O cilën...

Piktori Bexhet Pulleja & “Tirona – zemra e tij”

Bexhet Pulleja
Bexhet Pulleja ka lindur më 4 korrik 1941 në Tiranë. 1957 – 1961 ka kryer studimet në liceun artistik...
error: NUK LEJOHET KOPJIMI