10 C
Tirana, AL
Saturday, March 23, 2019

Art & Kulture

Hafsa Zyberi, zëri që kënaq shpirtin e zemrën

video
Një prej këngëtareve që kënaqë zemrën e shpirtin, Hafsa Zyberi për vite ka sjellë këngë dhe emocione që nuk arrin ti fshijë askush. “S’paske pasë...

“Tirana Mahnia” nga Gazetarja Rezarta Delisula

Delisula na fton të shohim kryeqytetin me sytë e saj për të shfletuar “Tirana-Mahnia” që rreket të shpjegojë pyetje se si ka qenë...

Ku është topi i vjetër dhe “i fismë” i kalasë së...

Nga Frederik Stamati Nuk do të pyesja se “Ku është topi i vjetër dhe “i fismë” i kalasë së Petrelës” , po të mos kisha...

Restaurohet varri monumental Persqop

Persqop është monumenti më i ri i vizitueshëm. “Zgjerojmë hartën e Tiranës me monumente të reja të vizitueshme duke afruar turistë, studiues dhe brezin e...

Blerta Zhegu, një soprano që po triumfon në skenë

Ditë pas dite zëra të mrekullueshëm po ngrihen në skenën profesionale të muzikës shqiptare. Ato po i shtohen si tufë shumëngjyrëshe të një imazhi...

Bujaria Tironse. Nga Marsida T. Najdeni

Hape shpirtin o tirons Xhymertlliku fillo m’fis Shif me zemën jo veç me sy Nimo kur o për t’nimu Jepi i dor kushrinit tat Funia le ta di perenia...

Çeti Sales me Monin e Shabes tu gjezdis gamorin neper Tirone....

I her m'vaktit paten qen ul me i nohi Çeti me Monin. Hapen napen ene u bon hazer me honger i cap buke. Amon Mono...

“GISHT I HELMUAR” – Tregim nga Abdyl Bakiu

Atë pasdite vere, Fatime Daja, tiransja e vjetër, po festonte shtatëdhjetëvjetorin e lindjes. Dhoma e madhe e shtëpisë ishte mbushur me pesë femijët ...

“SILLU KA SILLU, JA NKUNJ E LIDHU” – Nga Sara Fuga

Osht nji shprehje m'dialektin ton Sillu ka sillu, ja nkunj e lidhu Je kujtu icik si von Per rrug tgjat pregatitu Hekri rrifet sa osht I xet Po u...

Koreografi Skënder Selimi (1933-2015) “Mjeshtër i Madh i Punës”

Skënder Selimi lindi në Tiranë më 18 Shkurt 1933. Skënder Selimi, është autor i duetit të parë klasik shqiptar “Anusha”, koreograf i kërcimit të parë...
error: NUK LEJOHET KOPJIMI