“Shqiperia eshte ende nje nga shoqerite me te me mbyllura ne Evrope por, ne vitet ’60, ky vend i vogel me pak me shume se 3 milion banore, ishte i udhehequr nga nje diktator Maomist, Enver Hoxha dhe ishte deshperimisht i varfer, me nje popullsi te ciles i mungonin lirite me fillestare. Kurre me pare, duke perjashtuar Haitin, kemi pare nje popullsi te urrehet kaq shume nga vete udheheqja e tyre. Shqiperia eshte nje Haiti me sllogane.” Ne ato dite te largeta, nuk ekzistonin grupet e Kupes se Kampioneve, as me shume vazo te posacme dhe gjithcka ishte nje perzgjedhje per te tere, nje duel i drejperdrejte.

Kilmarnock hyri ne kete eveniment si Reali, Manchester United, Benfika, Fejenord dhe Werder Bremeni por shorti i vuri perpara nje nga udhetimet me te cuditshem qe ka bere ndonjehere ndonje klub evropian: do te luanin perballe 17 Nentori te Shqiperise. I emertuar sipas dites te clirimit nga nazistet (17 nendor 1944), 17 Nentori ishin kampionet e pallogaritur (per te mos thene antipatike) – kampionati ishte menduar qe shqyhej midis skuadrave te mbeshtetura ushtarakisht si Partizani dhe Dinamo, skuadra e sherbimit sekret.

KAQ E MADHE ISHTE URREJTJA SAQE TITULLI I FITUAR NE SEZONIT 1966/67 JU SHKUL NGA PETKU PER T’JU DHURUAR DINAMOS.

I emertuar sipas dites te clirimit nga nazistet (17 nendor 1944), 17 Nentori ishin kampionet e pallogaritur (per te mos thene antipatike) – kampionati ishte menduar qe shqyhej midis skuadrave te mbeshtetura ushtarakisht si Partizani dhe Dinamo, skuadra e sherbimit sekret. Kaq e madhe qe urrejtja saqe titulli i futar ne sezonin 1966/67 ju SHKUL NGA PETKU PER T’JU DHURUAR DINAMOS. Ne ditet e fluturimeve charter, ishte e paktueshme qe Kilmarnock te bente 3 fluturime nga Glasgow via Londer dhe Rome! Ishte stadiumi kombetar Qemal Stafa ku Kilmarnock luajti ndeshjen e tij te pare nderkombetare ne kupat e Evropes me date 8 shtator 1965.

Duke pare fotografite e kesaj ndeshjeve, stadiumi ishte nje tas modest i rrumbullaket me nje tarrace te mbuluar perballe karshise. Kronikat na flasin per nje pasdite te nxehte dhe nje fushe te renduar keshtu qe barazimi i bardhe duhet te kete qene nje rezultat i kenaqshem. Ky rezultat beri qe ndeshja e kthimit ne Rugby Park me 29 shtator tu priste me shume interes. U mendua se Kilimarnock do ti zhdepte ne gola me stilin e Eintracht Frankfurtit keta “burra te mistershem” nga Shqiperia. Ne realitet, asgje si me larte pervecse nje goli te shenuar me veshtiresi ne minuten e 77 nga Bertie Black dhe nje shtylle te goditur e pare nga ana e Memes.

Kilmarnock fitoi ngushtesisht ndeshjen dhe u lehtesuan nga ky rezultat. Ne qofte se dilnin barazim ata ishin te detyruar te luanin nje ndeshje play-off te trete dhe ne ate kohe nuk ekzistonte goli ne fushe kundeshtare. Zerat mermerisnin qe Shqiperia kishte propozuar qe ndeshja e trete tu luante ne token e aleateve me te medhenje politik te tyre: NE KINE!

Shyqyr ja dolem!

Ky material u mblodh, u perpunua dhe u shqiperia nga Tirona Sport. Cdo citim i pa autorizuar shke ligjin mbi te drejtat e autorit.

NGATirona
BurimiTirona
SHPËRNDAJE
Avatar
Mirsevini në faqen e komunitetit Tironas https://www.tirona.website/ Faqja Tirona ka si mision te bashkoje te gjithe qytetaret Tironas ne mbrojtje te vlerave historike, kulturore dhe patriotike te qytetit tone. Bashke jemi me te forte.